Co to są elektrośmieci i jak je segregować?

Polakom coraz lepiej idzie segregowanie śmieci. Jedni robią to, by mieć czyste sumienie, inni widzą w tym prawdziwy sens i chcą zmieniać świat, a jeszcze inni robią to w ramach oszczędności. Dzięki segregowaniu odpadów płacą mniej za ich wywóz. Wbrew pozorom, to ma wciąż największe znaczenie.
Są jednak takie rzeczy, których zwyczajnie nie wiemy, jak segregować, do którego kosza wrzucić i co z nimi zrobić. Do tej kategorii zdecydowanie należą elektrośmieci.

Co to są elektrośmieci?
W skrócie jest to mała i duża elektronika działająca na prąd i na baterie. Można wyróżnić kilka kategorii:

  • duże AGD: lodówki, kuchenki, pralki
  • małe AGD: roboty kuchenne, miksery, elektroniczne wagi, wyciskarki do soków, ekspresy do kawy
  • RTV: telewizory, komputery, laptopy
  • małe RTV: telefony, tablety, aparaty fotograficzne, budziki, mp3
  • światło: diody, latarki (ale nie tradycyjne żarówki)

Tego wszystkiego w żadnym wypadku nie wyrzucamy do zmieszanych śmieci, trzeba z nimi zrobić coś innego. Możliwości jest przynajmniej kilka, oto, co zrobić z elektroniką, której się już nie używa:

1. Odsprzedaj. Jeśli sprzęt jeszcze działa, albo może komuś posłużyć do rozebrania i dalszego odsprzedania części – zrób to, nawet odsprzedanie za niską kwotę jest zyskiem, który się opłaci. Najlepiej zrobić to przez portal, który jest gwarancją bezpiecznej sprzedaży.

2. Oddaj rodzinie lub osobom potrzebującym. Czasami są takie przedmioty, których sami nie używamy, bo chcemy mieć lepszy model, ale są w całkiem dobrym stanie i mogą jeszcze komuś posłużyć. Warto wykorzystywać każdy sprzęt do maksimum. Czasem takie rzeczy jak pralka czy lodówka mogą przydać się starszej sąsiadce. Zapytaj wśród najbliższego otoczenia.

3. Wyrzuć. Ale w odpowiednie miejsce. Segregowanie odpadów to też odpowiedzialność, niektóre rzeczy trzeba odwieźć do specjalnych punktów zbiórki tzw. PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Tak dla ciekawostki – tu można pozostawić także przeterminowane leki, których w każdym domu jest sporo. Każda gmina ma swój PSZOK, możesz go łatwo zlokalizować w internecie. Czasami też są prowadzone zbiórki sprzętów wielkogabarytowych. W wyznaczony dzień pozostaw starą pralkę lub telewizor pod domem. Zgarnie go odpowiedni zespół lub zwykli poszukiwacze skarbów, którzy wykorzystują tę okazję na pozyskanie darmowego sprzętu, który czasem da się ponownie wykorzystać. Takie oczyszczanie otoczenia ze śmieci jest ważne i konieczne. Nie zaniedbyj swojego środowiska, segreguj odpady świadomie!

Give a Comment