Zachowując właściwe warunki przechowywania produktów żywnościowych, można znacząco wydłużyć ich przydatność do spożycia. Często pomaga w tym ciemność i chłód panujące w lodówce. Niestety schładzanie pokarmów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Kiedy zamiast takich warunków wybrać zestaw pojemników na żywność?
Dlaczego lodówka nie zawsze będzie dobrym wyborem do przechowywania żywności?
Choć może się wydawać, że warunki panujące w lodówce są idealne do przechowywania w niej żywności, nie zawsze tak jest. Niska wilgotność oraz mieszające się ze sobą zapachy wielu produktów mogą sprawić, że w krótkim czasie niektóre rzeczy przestaną nadawać się do jedzenia i będzie trzeba je wyrzucić. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem mogą okazać się specjalne pojemniki.
Produkty sypkie
Pojemniki na produkty sypkie mogą być wykorzystane do przechowywania ryżu, kaszy, mąki lub płatków zbożowych. Plastikowe pudełka ułatwiają segregowanie żywności. Są też w pełni szczelne, więc nie ma ryzyka, że do ich wnętrza dostaną się mole spożywcze, rybiki cukrowe lub inne szkodniki domowe.
W przeciwieństwie do papierowych toreb albo kartonów, w których często przechowuje się tego rodzaju produkty, pojemniki z plastiku nie ulegają łatwemu uszkodzeniu. Nie ma więc ryzyka, że ich zawartość rozsypie się po kuchni.
Kawa i herbata
Przechowywanie kawy lub herbaty w lodówce sprawia, że bardzo szybko przejmują one zapachy produktów żywnościowych, które się w niej znajdują, i tracą swoje unikalne walory smakowe.
Zarówno kawę, jak i herbatę najlepiej trzymać w szczelnym opakowaniu, z dala od nasłonecznionej powierzchni. Dodatkowo w przypadku kawy ziarnistej zaleca się, aby ziarna w miarę możliwości mielić bezpośrednio przed parzeniem. Dzięki temu można zachować maksimum aromatu i wartości odżywczych.
Które produkty tracą wilgoć w lodówce?
Przechowywanie wybranej żywności w lodówce może wiązać się nie tylko z utratą smaku i zapachu, ale również znajdującej się w produktach wilgoci. W efekcie zmieni się ich struktura, gęstość i twardość. Zabezpieczenie produktów foliowym woreczkiem nie pomoże, a wręcz przeciwnie – stworzy korzystny mikroklimat do rozwoju ognisk pleśni.
Do tej grupy żywności można zaliczyć m.in.:
- orzechy,
- wybrane warzywa, jak ziemniaki, ogórki, cebulę, cukinię i marchew,
- pieczywo (choć można umieścić je w zamrażalniku),
- owoce egzotyczne, jak banany lub ananasy.
Warzywa i owoce można bez obaw przechowywać w kuchni, w miejscu zacienionym (lub nasłonecznionym, jeśli celem jest przyspieszenie ich dojrzewania).
Orzechy należy przechowywać tak jak produkty sypkie, natomiast warzywa korzeniowe mogą zostać położone luzem.
Jak wybierać pojemniki na produkty sypkie?
W sklepach z wyposażeniem do domów można znaleźć wiele różnych pudełek do organizacji zawartości kuchni. Jak w takim razie wybierać pojemniki na żywność?
Jeżeli chodzi o materiał, producenci oferują konsumentom zwykle dwa rodzaje pudełek – szklane i wykonane z tworzyw sztucznych. Te pierwsze są odporne na zarysowanie, ale także cięższe, a wyszczerbione przestają nadawać się do użytku. W przypadku plastiku przede wszystkim przed zakupem należy upewnić się, że jest on wolny od szkodliwych związków chemicznych, jak BPA.
Wiele opakowań można myć w zmywarce, więc utrzymanie ich w czystości nie powinno stanowić problemu. Nadają się zarówno do umieszczania w lodówce (np. z wędlinami, serami), jak i organizacji przestrzeni w szafce lub na stole.
Wykorzystując ten prosty sposób, można ograniczyć marnowanie żywności, ponieważ domownicy na bieżąco kontrolują stan domowych zapasów.
Co więcej, pudełka można wykorzystać jako lunchboxy. Dzięki szczelnemu zamknięciu sprawdzą się one nie tylko do przechowywania żywności, ale i gotowych dań, np. kanapek, sałatek, tortilli lub innych przekąsek.
Zaletą dobrych pojemników na produkty sypkie jest ich ergonomiczny kształt. Wiele gotowych zestawów jest projektowanych w taki sposób, aby dało się umieszczać jedno pudełko na drugim albo przystawiać je do siebie bez marnowania miejsca.
Pojemniki na żywność to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą zachować ład i porządek w kuchni oraz szukają funkcjonalnego rozwiązania na co dzień. Sprawdzą się w kuchni, szkole lub pracy. Nie zajmują dużo miejsca, są też bezpieczne i wygodne w użytkowaniu na co dzień.